İngilizce Koçu

| Projeler

Nasıl İngilizce Koçu Oldum?

Ben Doğuş Kökarttı. Hayatım boyunca birçok farklı alanla ilgilendim.. Yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiklerimi derinleştirmek her zaman benim için keyifli oldu. İngilizce de bunlardan biriydi. Okul hayatım boyunca dillere bir yatkınlığım vardı. Bunu daha sonra da devam ettirdim. Üniversitede Tıp Fakültesi’ni İngilizce okudum. Üniversiteye başlamadan Proficiency sınavını birkaç hafta çalışarak geçmiştim, böylece hazırlık da okumadım. Tabii ki o zamanlar muhteşem bir dil bilgim yoktu ve fazla pratik kullanımı bilmediğimden hayatın içindeki İngilizce ile ve konuşurken biraz zorlanıyordum. Sonra ona da alıştım. Geçtiğimiz beş yıl içinde 35 ülkeye seyahat ettim ve yüzlerce insanla sohbet ettim, onlarca farklı ülkeden arkadaşlarım oldu. Bu da benim İngilizceme seviye atlattı. Daha sonra dünya çapında İngilizce bir projeye başladım. A Tea With 10.000 People , bu projede 198 ülkeye giderek 10.000 insanla tanışıyorum ve bugüne kadar 80 farklı ülkeden 2000 insanla tanıştım. TRT World benim İngilizce bir röportaj- belgeselimi oluşturdu.

İngilizce öğrenmek ve bunu geliştirmek benim için her zaman güzeldi. Fakat sonra bunu öğretme konusunda da yeteneğim olduğunu fark ettim. Dört yıl önce, birkaç kişiye İngilizce öğretmeye başladım. Sonra da geçtiğimiz yıllarda onlarca insanla çalıştım. Hepsi çalışmalarımızdan keyifli ve memnun oldu. Öğretme konusunda yeni teknikler ve yaklaşımlar geliştirdim. Doktor da olduğum için dil öğrenmenin nöro-fizyolojisiyle ve beynin dil öğrenirken neler yaptığıyla ilgileniyorum, bu konuda kendimi geliştiriyorum. Farklı yaklaşımlar sergiliyorum ve İngilizce’ye bütünsel yaklaşıyorum. Sonra Dil Koçu tanımıyla karşılaştım ve yaptığım işin tam olarak bir dil koçluğu olduğunu fark ettim. Bu konuda da daha sonra kendimi geliştirdim. Tabii ki ben İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dil ve Edebiyatı gibi bir bölüm okumadım. Bu konuda kendimi yetiştirdim. Kendi öğrendiğim İngilizceyi görerek ve öğrenirken nerelerde sıkıntı yaşadığımı bilerek, çalıştığım insanlara daha doğru bir aktarım yapabiliyorum.
Şimdi İngilizce öğretme şeklimi bir dil koçu olarak, İngilizce Koçu olarak yapıyorum. Yapmaktan keyif aldığım için de birçok işin arasında bunu da sürdürüyorum.

Online derslerden bir anı

Sıradışı Bir İngilizce Yolculuğu 

İngilizce Koçu Ne Yapar, Nasıl Bir İngilizce? 

İngilizce’ye bütünsel yaklaşıyorum. İngilizce’nin bütün etmenlerini bir araya topluyorum. Grammar (dil bilgisi),  Vocabulary (kelime bilgisi),  Speaking (konuşma), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve dahasını bir piramit gibi altını doldurarak inşa etmeye çalışıyorum.
Bir dil koçunun bence en önemli işlevi, motivasyonu korumadır. Dil öğrenirken en çabuk yitip gidebilen şey motivasyondur. İnsan psikolojisini bilmek, bununla ilgili kendini yetiştirmek sanırım bu konuda yetkin olabilmenin en önemli koşullarından bazıları.
Çalıştığım kişinin eksiklerini birlikte buluyoruz ve onlara yükleme yapıyoruz. Eksiklerini kapatırken, üzerine yeni bilgiler ekliyoruz.
Eğlenmeyi çok önemsiyorum çalışırken, eğlenirken beyin daha iyi öğreniyor. Sıkıcı, ezberci ders metodlarından bağımsız bir şekilde eğlenceli ve sıradışı bir İngilizce yolculuğuna çıkıyoruz.

Nasıl Çalışıyorum?

Dil koçu birebir çalışır. Bir arkadaşlık kurar ve çalıştığı kişiye mutlak bir odaklanma sağlar. O yüzden ben de grup halinde değil, birebir ders yapıyorum. Genelde çalıştığım insanlarla haftada bir gün bir saat ders yapıyoruz. Fakat hafta boyunca iletişimde kalıyoruz, yapılacak bir çok okuma, izleme, kelime bilgisi ve dinleme görevleri oluyor. Bunlar üzerine konuşuyoruz gerektiğinde. Anlaşılmayan bir şey olduğunda video kaydı veya ses kaydıyla anlatıyorum.  Motivasyon kırıldığında hemen müdahale ediyorum. Çalışmaları İstanbul’da olduğum zamanlar İstanbul’da canlı olarak, başka bir şehirdekilerle çalışırken veya ben İstanbul’da değilken online platformlar üzerinden gerçekleştiriyorum. Bugüne kadar online çalıştığım çok fazla insan oldu. Hiçbiri sıkıntı yaşamadı, canlı kadar etkili oluyor.

Benimle Nasıl Çalışabilirsiniz? 

Bu formu doldurarak benimle iletişime geçebilirsiniz. Ben uygun olduğumda geri dönüş sağlıyorum. Ve ders detaylarını ondan sonra konuşuyoruz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir