Doğuş Kökarttı

Gezgin, Yazar ve Tıp Doktoru
Kendi ifadesiyle, “1993’ün en uzun gecesi yaşanırken, uzayın belirsiz bir noktasında sıcak bir rahimden dışarı çıkarak” büyük yolculuğuna başladı. Zonguldak doğumlu.

Çok odaklı bir eğitim hayatı geçirdiğim ilköğretim ve liseyi Zonguldak’ta okudu. Lisede okulunu matematik, biyoloji olimpiyatlarında ve birçok farklı alanda temsil etti. Zonguldak Fen Lisesi’ni birinci bitirdikten sonra 2012’de girdiğim üniversite sınavlarında ülkedeki en iyi iki yüz öğrenci içine girerek Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne tam burslu olarak yerleşti. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfı tarafından “Geleceğin Liderleri“nden biri seçildi. Akademik çalışmalarımın yoğunluğunu üniversitede sanat ve yaşam deneyimiyle değiştirdi.

2013’te Üzüm Dalları, Güneş ve Güz isimli şiir kitabı yayımlandı.

2013’te; ilk uzun, sırtçantalı yolculuğuna çıktı. O zamandan itibaren gerçekleştirmeyi sürdürdüğüm sırtçantalı yolculuklarımla bugüne kadar 36 ülkenin toprakları üzerinde yürüdü ve uyudu. Bu yolculuklarını çoğu zaman oldukça düşük bütçelerle ve 20.000 km’den fazla otostop çekerek gerçekleştirdi.

Eylül 2015’te dünyayı dolaşarak 198 ülkeden 10.000 insanla tanışmayı amaçladığı “A Tea With 10.000 People” -10.000 İnsanla Çay- projesini başlattı. Kısa sürede dünya çapında bir etki uyandırarak 140 farklı ülkedeki 4000’e yakın kişiden davet alan A Tea With 10.000 People; ulusal ve uluslararası medya kanallarında, gazetelerde yoğun ilgi gördü. İzlanda‘nın en büyük gazetelerinden biri Morgunblaðið projenin hikayesini tam sayfa bir röportaj-haber ile duyurdu. Yunanistan Ulusal Haber Ajansı, geniş bir röportajla projeyi ülkeye duyurdu.

İzlanda‘nın en büyük gazetelerinden biri Morgunblaðið projenin hikayesini tam sayfa bir röportaj-haber ile duyurdu. Yunanistan Ulusal Haber Ajansı, geniş bir röportajla projeyi ülkeye duyurdu.

İzlanda Röportajı
Yunanistan Ulusal Haber Ajansı

TRT World Mart 2017’de bu projeyi İngilizce bir röportajla duyurarak dünyaya duyurdu. O dönemde bu röportaj büyük bir sansasyon yarattı.

2016’da projenin Türkiye ayağı olarak “Benimle Bir Çay İçer Misin Türkiye?”yi başlattı ve 6 büyükşehire giderek düzenlediği büyük çaplı etkinliklerde insanlarla buluştu. A Tea With 10.000 People ile bugüne kadar 20 ülkeyi ziyaret edip 2000’den fazla insanla tanıştı.

 

2017’nin başlarında farklı yaş ve meslek gruplarından gezginleri, sanatçıları ve fikir insanlarını bir araya getirerek bir üretim topluluğu olan “Kuzey Göçebeleri”ni kurdu, geliştirdi.

Eylül 2017‘de ikinci kitabı Nehir Yolcusu, 6:45 Yayın etiketiyle yayımlandı.

                 Şubat 2018‘de Vestel‘in konuğu olarak VESTALK konuşmasını gerçekleştirdi.

Aralık 2018‘de ilk TEDx konuşmasını TEDxIstanbulTechnicalUniversity’de “Yolcu” başlıklı bir konuşma ile gerçekleştirdi. Nisan 2019′da ise TEDxBornovaAnadoluLisesi’nde “Sanjay’ın Hikayesi” başlıklı bir konuşma yaptı.

ITU ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Otostop’a Giriş (OTO101) dersleri verdi. Birçok farklı şehirdeki üniversitede konuşmalar ve konferanslar gerçekleştirdi. ITU Seyyah gibi birçok farklı gezgin organizasyonunda konuşmacı olarak yer aldı. Türk Eğitim Vakfı’ndan Üstün Başarı Bursiyeri olarak 2018’de mezun oldu. Ulusal düzeyde profesyonel Satranç oynadı. Yeditepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası‘nda keman çaldı. Seslendirme çalışmaları yaptı, şiir ve kitap kayıtları yayınladı.

 

Şimdilerde A Tea With 10.000 People ile seyahat etmeye, Kuzey Göçebeleri’yle proje üretimine devam etmeye, müzik kayıtlarına ve hekim olarak çalışmalarına devam ediyor.